Nedá sa mi ešte nezabŕdnuť do problému tzv. „bezpapierákov“ a zamyslieť sa nad používaným termínom slova „množiteľ“ . Nezainteresovaný len tuší, že ak si kúpi zviera od neregistrovaného chovateľa, získa ho síce lacnejšie, ale bez záruk na jeho zdravie a kvalitu. Slovo „množiteľ“ zastrašuje tým, že chovateľ odchová množstvo zvierat bez toho, aby im pri veľkom počte narodených drobcov dokázal zabezpečiť kvalitu chovu, zaplatiť vakcíny, kvalitné krmivo, zabezpečiť čistotu prostredia, atď. Ešte sa zamýšľam nad pôvodom tohto slova, či ho vymyslel chovateľ registrovaný, alebo neregistrovaný ? Viem že sa nad tým zamýšľam trošku iným smerom ako by som ako registrovaná chovateľka, ktorá chce dodržiavať pravidlá a morálku mala, ale skúsim vysvetliť.
Myslím si že „papieráci“ nemajú právo súdiť, opovrhovať, ohovárať a verejne kritizovať či znevažovať „nepapierákov“ kým neexistuje zákon, ktorý by usmerňoval a určil postup, ktorý musí byť podľa zákona dodržaný. Teda zákon, ktorý zakáže neregistrovaným chovateľom odchovávať mačiatka a šteniatka neexistuje a preto nikto nemá právo akéhokoľvek chovateľa obmedzovať. Tiež sa stáva, že aj registrovaný chovateľ mohol podľahnúť vidine zárobku a následkom premnoženia svojho chovu nezvládol udržať úroveň zodpovedajúcu pravidlám SZCH. A tak registrovaní chovatelia-množitelia, ktorým sa darí množiť svoje zvieratá oficiálne, tieto termíny používajú radi práve na zastrašovanie možných záujemcov o kúpu bezpapierákov, aby to využili v svoj prospech. Ale všetko je v ľuďoch. Úroveň chovu síce nezabezpečí len to, že vlastním papier o členstve v SZCH, ale svoje chovateľské zámery podriaďujem pravidlám a usmerneniam SZCH, ktoré vznikali na základe skúseností dlhoročných chovateľov a stále sa zdokonaľujú. Existuje chovateľský poriadok a registrovaný člen je povinný ho dodržiavať.
Nie sme všetci rovnako zmýšľajúci a niekedy aj nevedome robíme chyby. Preto je dobre vedieť, že sa môžeme oprieť o pravidlá, Preto by som uvítala „chovateľský zákon“ , ktorý by povoľoval chov len registrovaným chovateľom. Aby zákon umožňoval kontrolu nad chovmi, pretože kto si myslí, že sa to dá robiť aj zle, to jednoducho robiť nemohol, lebo následky môžu byť katastrofálne, môže ublížiť zvieratám a následne aj ľuďom, ktorí sa stali obeťou takto získaného napríklad chorého zvieraťa, mláďatka, ktoré si nesie po neznámych rodičoch genetické vady.
Organizovaný chovateľ na druhej strane by mal hľadať oporu a pomoc vo svojej organizácii. Organizovanosť chovateľa v slovenskom zväze by mala byť zárukou pre kvalitný výber domáceho miláčika. Keďže zatiaľ na Slovensku máme podľa zákona voľnú ruku a voľbu rozhodnúť sa, či sa budeme venovať chovu organizovane, alebo neorganizovane, ostáva nám len jedno, budovať si meno podľa svojich zásad, cti a zodpovednosti voči domácim miláčikom a ľuďom, ktorí si od nás zvieratko kúpia. Verím, že čo najskôr nastanú zmeny a vzniknú zákony, ktoré budú mať zmysel pre zabezpečenie ochrany zvierat.
Komentáre
Komentár od: Mgr. Drahomira Konikova |
Srdečne ďakujem, veľmi ma obohatil vedomostn článok a komentáre k Vášmu člamku, p. Černaková. Krátko Vás poznám na to, aby som sa k tomu nejak vyjadrovala, ale aj za ten čas zistila, že Ste človek na správnom mieste. Poznám to podľa toho, že podobné robím celkom v inej oblasti, v oblasti pedagogiky a v starostlivosti a vo výchove detí. Nezávidím, ani jednému chovateľovi dnešnú dobu, píšete o tom veľmi kultivovane. Máte kus pravdy, všetko je v charaktere človeka a to ostatné, okolo toho taktiež. Aj chovať mačky, alebo iné zvieratá je o tom, že každý chovateľ sa vzdeláva sám, alebo má svojho poradcu, kde rýchlejšie dospeje k tomu, čo je najlepšie pre zvieratko, konkrétne teraz pre mačičku, pretože z chovu, ktorého zvieratko ide do inej rodiny, má svoje pravidlá. Viem, aj o tom by bola zas iná úvaha a problematika. Veľmi si vážim Vaše odborné znalosti, robíte to profesionálne a ja Vám chcem takto verejne poďakovať, aj keď si myslím, že to ani nečakáte, ale pre mačičky z ľudského hľadiska robíte veľmi veľa veĺa, lepšie povedané všetko. Bodaj by takých ľudí bolo viac, v tejto oblasti. Veľmi dobrý základ Ste mi odovzdali k tomuto chovu. Ďakujem veľmi pekne, aj celá naša rodina, zvieratko nie je vec, je to člen rodiny a preto sa k nemu treba správať s úctou a všetkým, čo k tomu patrí. Chce to ale aj patričný výber ďalších chovateľov, komu zvieratko odchádza z pôvodného domova, alebo chovateľskej stanice. Držím palce, veľa zdravíčka. Obdivujem Vás veľmi. Celej rodinke len všetulinko dobré a z celého srdca želám vydarené chovy, týchto skvostov a zaujímavých mačiek. Ďakujeme Vám.
Odpoveď od: Renáta Černáková
Pani Drahuška, to ja ďakujem mojim mačkám za to, že ma doviedli k takým ľuďom ako ste Vy ! Ďakujem že Vás a Vašu rodinu môžem poznať vďaka našej mačičke Dárii. Raz mi jedna milá žena povedala, že ANIELOM je treba ďakovať. Ja ho vo Vás vidím, za všetky Vaše zachránené deti a zvieratá Vám patrí môj obdiv, úcta a VĎAKA !!!
Komentár od: Valentina |
Renatko, napsala jsi to výstižně. Souhlasím s každým slovem co píšeš. Je pravda, ze se najdou lidi, kteří mají chovatelskou stanici a chovají se jako “mnozitele”. Časté vrhy, který je vysilující pro zvířátko, prodej dříve než ubehnou dva měsíce, aby se co nejdříve zbavili zátěže s krmivem, hygienou a dalšímu přeočkování. Samozrejme takový chov nese i jiné následky. A vůbec nechápu, jak taková chovatelska stanice získává papíry pro své mláďata?! A to všechno za viděnou výdělku penez. Všechno je o lidech.
Tvoje chovatelska stanice je zárukou nejen kvality, ale především lásky k zvířatům. Bez toho to nelze. A mas můj obdiv jak to umíš spojit s práci.
Odpoveď od: Renáta Černáková
Valentínko, ďakujem pekne. Veru áno, aj takéto chovateľské stanice existujú. Ale ja som už voči tomu z pohľadu mačiek pokojnejšia. Mačka, to je úžasný tvor. Možno má väčšiu moc ako by sme si mysleli. Ona si to veľmi dobre vie zariadiť, aby ju dlho niekto nevyužíval a neklamal. Myslím že tí, o kom hovoríme to už zistili. Len škoda, že to stále niekto nový skúša ......... .
Komentár od: Katka |
Pekne ste to napísala. Máte pravdu čo sa týka zdravých génov a vyhnúť sa vývojovým vadám a chorobám. Avšak dnes je zlá doba a všetko je len a len o peniazoch. Aj mačiatka bez PP sú na pomery normálnej slovenskej rodiny velmi drahé !!!!!!! A je len málo slovákov, ktoré tvorí strednú triedu. Viac je chudoby s malým platom čo sii to nemôže dovoliť. A určite každé diaťa na Slovensku by určite také mačiatko veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi chcelo. A kde zo zobrať aby bolo prístupné v cene, kde by ho rodičia zo svojho platu hravo zaopbstarali a nechýbalo by im na živobytie ? zamyslite sa nad tým aj takto ! VŠETKO JE LEN O PENIAZOCH !!!
Odpoveď od: Renáta Černáková
Katka, ďakujem za Váš komentár a skúsim obhájiť cenu našich mačiatok. Verím tomu, že takto to riešia aj ostatné chovateľské stanice, dokonca aj chovatelia „nepapierových“ zvierat, ktorí chcú pre svoje zvieratko urobiť maximum a následne nájsť pre neho vhodnú rodinku.
Veru, ako píšete, „Všetko je o peniazoch“. Ja som si kapitalizmus nevymyslela. A keďže som ešte „stará socialistická štruktúra“, naučená žiť v režime socializmu, teda skromne, tiež sa nad mnohými vecami čudujem, ako mohlo k takémuto v našom štáte dôjsť. Veľká chudoba, málo Slovákov v strednej triede, tam, kde sa rozhoduje o tom ako by nám malo byť dobre sa riešia len kauzy a je nám zle, keď počujeme o tých milionároch, ktorí kradli, okrádali štát, teda nás ...... Ale neviem čím sa môžem aj ja sama obhajovať, že neviem prispieť k tomu aby ľuďom na Zemi bolo lepšie. Aj keď som cez nežnú revolúciu nebola štrngať kľúčami, nakoľko som mala tesne pred pôrodom druhého syna, dúfala som že prídu pozitívne zmeny. ... Ale aby som sa vrátila k našim mačičkám.
Ja som ekonómka a veľmi dobre si viem vypočítať náklady na mačiatko. Pokiaľ nechcem platiť veľké peniaze veterinárom, čo sa veľmi často stáva, tak si musím dávať pozor absolútne na všetko. Okrem toho, že musím kupovať drahé veterinárne krmivá, aby sa nepoškodil ich citlivý tráviaci trakt, je nutné im zabezpečiť hygienu, čistú podstielku, čisté prostredie, zaplatiť veterinárne kontroly, vakcinácie, čipovanie, preukazy. Nezanedbateľné sú náklady na energie, vodu, kúrenie ... Vybavenie prostredia vhodného na odchov mačiatok je nezanedbateľná investícia, ktorú Vám predaj odchovaných mačiatok ani nemusí vrátiť. Mnoho krát aj preto, že keď chovateľ zistí, že je to maximálne náročná a riskantná práca a spočíta si počet hodín venovaných pri odchove mačiatka, tak zistí, že „hodinová mzda“ za takúto „makačku“ je zanedbateľná. K tomu sa ešte musí pripočítať čas, ktorý venuje rodinkám s mačiatkom pri riešení ich otázok po telefóne, alebo písomne, pretože mu záleží na tom, aby ľudia s jeho mačiatkom boli spokojní a šťastní. Chovatelia to vzdávajú a rušia chovy, pretože im to nestojí ani za tie zarobené peniažky za práve vydarený odchov. Píšem preto vydarený, pretože nie vždy to dôjde do úspešného konca. Mačiatka sú chúlostivé kým sa vypiplú a ako som spomínala, veterinár je drahý. Veľa krát sa stane, že peniažky z úspešného predaja zdravých mačiatok „zožerie“ jedno choré mačiatko u veterinára.
Čo si mnoho ľudí ani neuvedomuje, len si chce do svojej rodinky priniesť zaujímavé mačiatko ( napríklad od nás devončeka alebo holú mačičku), ako sú dôležité ich genetické predpoklady aby mali určité povahové znaky ktoré sa od nich očakávajú. A to je po zdraví druhé najdôležitejšie kritérium. Dá sa docieliť jedine po vhodných líniách a správnym prístupom k odchovu mačiatok. Tie správne línie je treba hľadať, aj vo svete, kde cena takýchto mačičiek vhodných pre chov je aj 5 násobná „bežnej cene“. Znovu je tu veľké riziko investície, ani nemusím písať že všetko dobre dopadne (ak si prečítate môj príbeh s Peterkom napríklad) Priznám sa, peniaze na moje prvé nádejné chovné mačky som si požičiavala a zbierala po rodine. Len som dúfala a verila, že sa mi to podarí aj vrátiť.
Práca s chovom mačiek ma veľmi baví, ale neuživí. Aby som ich mohla chovať, musím chodiť aj do práce. Riadne denne, 8 hodín, 5 x v týždni. Aj keď niekedy umieram od únavy, ešte to zvládam, pretože ma to napĺňa, možno je to moje poslanie v živote. Ale mrzí ma, že sa tomu nemôžem venovať viac naplno – 24 hodín, ale musím ísť do práce ... a ešte aj spať. Možno by bol celý svet lepší, keby každý mohol robiť to, čo ho baví. Ale to znovu riešime celý svet či je spravodlivý, alebo nespravodlivý a nevieme čo môžeme pre to urobiť aby bol pekný. A tak si myslím že k tomuto môžem prispieť, keď sa mi podarí urobiť ľudí šťastnejšími s mojimi odchovancami.
Cením si, že ste mi pekne napísali otázku a ani mi nenapadlo na ňu odpovedať tak od pocitu, ako som to už niekde videla, že „No moja ani ja si nemôžem dovoliť kúpiť Rolls royce, keď na neho nemám“ , alebo inakšie. Ale veľmi rada by som bola milionárka a mohla rozdávať svoju prácu a majetok, ktorý je u mňa vložený v chove, nie v mačkách. Ja skôr poviem toľko, že ak to niekto dokáže, odchovať na takej úrovni mačiatko, so všetkým čo k tomu patrí, ako to dokážeme v našej rodine, tak si od Vás mačiatko kúpim rada, teda za cenu akú si Vy predstavujete zaplatiť za naše mačiatko.
A ešte trošku doplním čo všetko k „tomu“ patrí. Registrácia v klube mačiek, kde sa zodpovedáte za chov, že robíte všetko podľa predpisov za blaho svojich mačiek. Že ste chovateľ, ktorý verejne vystupuje, propaguje, ale aj sa zodpovedá za svoj chov. Znovu musím napísať, že nie všetko sa vydarí a nie je ľahké byť zodpovedný za všetko čo sa od chovateľa očakáva. Propagáciou je myslené aj zúčastňovať sa na výstavách, ktoré tiež nie sú pre chovateľa lacný špás, ďalej je to vedenie webovej stránky, tiež náročná záležitosť na čas, vedomosti a aj peniaze. Sledovanie všetkého čo je vo svete nové a pomôže pri chove mačiek, čo sa týka zdravia, vyhľadávanie a študovanie odborných materiálov. Je toho ďaleko viac, čím by som chcela obhajovať cenu našich mačiatok, ale asi sa to aj tak dá pochopiť len vtedy, ak by ste si to chceli vyskúšať.
Všeobecne, k takýmto mačkám sa dá dostať aj lacno. Stáva sa, že sa hľadá nový domov pre už nechcené mačičky, alebo sa rušia chovy, alebo nie je niektoré mačiatko vhodné na predaj pre možnú vadu, alebo nutnosť doliečovania mačiatka. V takom prípade keď vieme, že by niekto rád poskytol domov, tak ho oslovíme. Vtedy môže byť cena za takéto mačiatko aj zadarmo. Len musí byť prijaté s pokorou a somozrejme musí byť aj finančný predpoklad, že o takéto mačiatko sa dokážu postarať. Kupovať kvalitné granulky, mäso a v prípade zdravotných problémov zaplatiť veterinárne služby.
Pridať komentár