Už jeho pomenovanie nás privedie na miesto, ktorému sa pripisuje pôvod mačky s kučeravou srsťou, ktorá je ale svojou štruktúrou odlišná od iných typov kučeravých mačiek, napríklad cornish rexa. V roku 1960 pani Beril Coxová z Devonu odchytila a skrotila túlavú mačku a keď sa jej narodili mačiatka, objavila na jednom kocúrikovi zvlnenú srsť, ktorá bola rovnaká ako obdivovala na kocúrovi, ktorého vídavala pri svojom dome. Pomenovala ho Kirlee. Neskôr ho pripustila k mačke cornish rex a myslela si, že sa narodia mačiatka, ktoré budú mať zvlnenú srsť. Keďže sa mačiatka narodili s rovnou srsťou, priviedlo ju to k zisteniu, že srsť jej kocúra Kirleeho musí mať iný genetický základ. Tak párila kocúra so svojimi dcérami a rôznymi mačkami, kde sa po mnoho generácií rodili mačiatka so zvlnenou srsťou. Postupne sa menil profil, zdokonaľovala sa štruktúra srsti a v roku 1967 v Anglicku, bol devon rex uznaným ako nové krátkosrsté plemeno. Dnes ho uznávajú svetové organizácie WCF, FIFe, tiež americké organizácie CFA a TICA. Prvá chovateľka devon rexov na Slovensku je Romana Báliková zo Žiliny.
Vzhľad donského sfinxa a devon rexa je nezameniteľný s inými mačkami. Obe plemená sa prirovnávajú k mimozemským bytostiam, škriatkom, obe sú nadmieru inteligentné. Temperament, prítulnosť a poslušnosť sa prirovnávajú k povahe psov. Uchytil sa slogan „Ak sa neviete rozhodnúť či si kúpiť psíka alebo mačičku, kúpte si Devon rexa“. Ale rovnako dobre psíka zastúpia aj bezsrsté mačky a tiež mnoho iných plemien mačiek. Stačí keď sa im človek venuje a mačička, aj tá domáca „obyčka“ ho príjemne prekvapí. Nielen že dokážu aportovať loptičku, počúvajú na meno, vyžadujú si Vašu spoločnosť, ale vedia sa vcítiť do vašej nálady a ovplyvňovať ju. Samozrejme odporúčam si preštudovať odbornú literatúru a prispôsobiť svoju voľbu možnostiam a rozhodnúť sa aj tak trošku srdiečkom.
Postava týchto mačiek je veľmi podobná. Ich hmotnosť sa pohybuje od 2,5 do 5 kg, pôsobia oveľa útlejšie ako by ste povedali, keď ich postavíte na váhu. Devon rex má širší hrudník z ktorého vychádzajú predné nohy a tým pôsobia ako by boli mierne skrivené do „O“. Chvost je dlhý, osrstený, ku koncu sa zužuje.
Prvý výrazný rozdiel medzi holou mačkou a devonom je srsť. Aj keď niekedy to mýli, že holánik sa narodí ochlpený a devonček holý, ich gény spôsobia, že donský sfinx zvyčajne do dvoch rokov srsť stratí. Devon rex naopak, potrebuje tie dva roky na to, aby jeho srsť dostala podobu, aká je pre devon rexa typická. A tak nám po dome behajú aj čudá, vypelichané kuriatka, mačky s pankáčskym kohútikom pozdĺž chrbta a my hádame čo práve okolo nás prebehlo.
Srsť u devon rexa je jemná na dotyk, lesklá, zvlnená až kučeravá, ale hlavne redšia ako u iných chlpatých plemien. Nie je tak pekne „organizovaná“ ako má cornish rex, skôr pôsobí mierne chaoticky. Môžeme vidieť mačky ktorej chĺpky pripomínajú vlas s trvalou onduláciou, tiež mačky ktorých srsť je skoro rovná, len jej rast spôsobí celkový dojem vlnenia. Cieľom chovateľov je dosiahnuť, aby srsť u devončekov bola čo najkvalitnejšia, pretože im ju mierne kazí nejaký bezsrstý škriatok, ale na druhej strane do nich vkladá svoj výraz, teda ak devonček pôsobí celkovým dojmom ako škriatok s veľkými vynačudovanými očami, tak je to pravý devon rex.
Kým devon rex má krátku kučeravú srsť, ktorá nepĺzne, alebo len minimálne, donský sfinx srsť nemá. Z pohľadu alergikov na srsť sú obe plemená výnimočné. Holú mačku môžete okúpať aj denne a zbaviť ju z kože alergénov. Devon rex má srsť jemnú, redšiu od ostatných plemien mačiek, ktorá minimálne pĺzne a preto jej prítomnosť dobre zvládajú alergici. Reakciu na alergény, ktoré sa nachádzajú v slinách a mačka ich pri umývaní necháva na srsti, či koži, odporúčam alergikom odskúšať, najlepšie v prostredí, kde takéto mačky žijú.
Aj u devon rexa sú povolené všetky farebné variety, kombinácie s bielou, tiež kresby, rodia sa mačiatka nezvyčajných kombinácií farieb po rodičoch, u ktorých by ste práve také sfarbenie mačiatok ani nečakali. O to ťažšie je im určovať farbu, ktorú potrebujú zapísať do rodokmeňa, tak sa častejšie musí počkať na názor odborníkov, napríklad na posúdenie farby v kontrolnej triede pred výstavou.
Obe tieto mačky sú stredne veľké, s veľkými ušami, obe majú zadné nohy dlhšie ako predné. Obľubujú sedieť na vašom pleci, alebo sa obtočia okolo krku, len aby boli čo najbližšie pri vás. Pokojne sa takto nechajú nosiť a pozorujú okolie z vášho ramena ako malé opičky.
Čím sú uši devona väčšie, tým originálnejšie pôsobí. Sú nízko posadené na širokej klinovej hlave a s výraznou bradou dotvárajú celkový srdcovitý tvar hlavy. Okrúhle čelo prechádza do plochej hlavy. Na hlave a ušiach má výrazne menej srsti ako na tele.
Oči, tie vás nepomýlia. Kým donský sfinx na Vás pozerá prísnejšie, so záujmom vás celého prečítať a zdokumentovať, čo pôsobí nesmierne inteligentne, devon rex s očami veľkými, posadenými ďaleko od seba sa stále čuduje. Keď už viete že nie je vyplašený a ani nemá dôvod byť vystrašený, tak sa môže čudovať len nad vami, čo je dosť komické. Tak sa precitnete, že sa bezdôvodne usmievate a s rovnakou radosťou ich pozorujete práve tak, ako oni vás. Farba očí harmonicky ladí so srsťou.
Holániky a devoni sú veľmi žiarlivé mačky. Vyžadujú si vás pre seba, ľahko sa stane, že sa o vašu priazeň usilujú rôznymi trikmi. V tomto vyhráva devon rex. Je temperamentnejší, potrebuje viac pohybu kým sa unaví, provokuje k hrám. Preto ho odporúčam chovateľom, ktorí majú viac času, alebo sú v rodine deti. K detským hrám sa devonček rád pripojí.
Inteligentná, mimoriadne kontaktná a hravá mačka, ktorá vás prekvapí svojou komunikatívnosťou. Prekvapí vás dokonca odvrávaním, alebo tým ako chce nadviazať rozhovor. Raz som sa spýtala nášho čierneho kocúra Napoleona keď bol taký nemastný - neslaný: „Je ti smutno kocúrik?“ a on vraj „Nóó“, „Ideš so mnou?“ a odpovedal „Nóó“. Obľúbené jeho slovo je Noem. Zažili sme veľa zábavy, keď sme jedno mačiatko pomenovali Noem a on na neho vykrikoval „Noem, Noem“ . Miluje ľudí a aj spoločnosť psov. Dokáže sa hrať s čímkoľvek. Loptičky, pokrčený papier, rôzne vrchnáčiky, obľubuje hračky, ktoré vydávajú zvuk či skôr rachot. Donúti vás zapojiť sa do hry, ak ste neaktívny, vymyslí si na vás niečo, aby vás zdvihol zo sedačky. Príde na to čo vám najviac vadí a využije to v svoj prospech. Na druhej strane ma prekvapí ako počúva, keď ho volám po mene pribehne, dá sa pohladkať a nahlas vrní. Chce vás mať neustále na očiach a preskúma okolie kde sa pohybujete. Ich pohyb je elegantný a chvíľami aj zaujímavý. Niekedy mám pocit že ich napájam „gumidžúsom“, z miesta skáču do veľkej výšky, alebo z kľudu nečakane preradia do „štvorky“ . Keď sa radujú skackajú ako capkovia. Pokiaľ si chcete takéto mačiatko zaobstarať, musíte počítať s tým, že devončekovi musíte venovať viac času na hry, ale ten si ušetríte nenáročnou starostlivosťou o srsť. Hovorím im, že sú to „bezúdržbové“ mačky. Tým že majú krátku neplznúcu srsť, nie je nutné ich česať, pokiaľ žijú v čistom prostredí tak sú krásne a čisté.
Aj keď sme získali zopár ocenení na výstavách a priniesli sme si víťazné poháre, najviac sa teším z úspechov pri chove. Keď sa zadarí vychovať mačiatka v takom počte v akom sa narodia a zdravé. Mačiatka devon rex sa rodia s nižšou váhou, sú chúlostivejšie a v prípade problémov, kedy hrozí až úmrtie mačiatok, je potrebné im pomôcť. Na to musí mať chovateľ skúsenosti. Musí venovať svoj čas získavaniu informácií a neustále sa učiť, ak sa nechce učiť na vlastných chybách. Tieto mačiatka opúšťajú svoj domov neskôr ako je obvyklé. Aj trojmesačný devonček je ešte veľmi malý, vakcinácie proti vírusom absolvuje neskôr, tak sa pobyt u chovateľa niekedy posúva aj o ďalší mesiac. Mojou túžbou je docieliť, aby sa mačiatka devon rex rodili s vyššou pôrodnou váhou, aby boli v dospelosti väčšie a tým výraznejšie. Krycieho kocúra sme na Slovensko priviezli z Ukrajiny – Graf Silver Antariys, ktorý je výrazne väčší, s kvalitnejšou srsťou a s mačkou Double Fantasy of Paradise City.SK nám dáva potomstvo skoro podľa našich predstáv.