Dnes by som Vám rada predstavila našich štvornohých spolubývajúcich, ktorých pokiaľ neoblečiem, sa popri nás promenádujú celkom bez hanby tak ako ich mamičky priviedli na svet, celkom nahí. Sú to bezsrsté mačky Don sphynx. Okrem vzájomných sympatií ma s nimi spája aj rok narodenia, pre mačky bez srsti skôr - znovuobjavenia. V roku 1966 som na tento svet prišla s menom, ktoré znamená – znovuzrodená a v Kanade sa v tom istom roku objavila prvá mačka bez srsti, pripomínajúca starovekú egyptskú sfingu. Môžem v tom vidieť symboliku a tak trošku si tieto nádherné, inteligentné mačky privlastniť. Ja viem že je to veľká drzosť, ale verím, že mi to chovatelia z Ruska prepáčia. Totiž, až v Rostove na Done sa v roku 1987 začal sledovať a vyvíjať proces prírodnej genetickej mutácie mačky domácej, ktorá nesie dominantný gén bezsrstosti a jej šľachtenie. Dostala meno Don sphynx. Na webových stránkach ruských chovateľov zľudovel krásny príbeh, ktorý sa posúva z chovateľa na chovateľa o prvej holej mačke, ktorá sa považuje za pramatku Don sphynxa.
Skúsená chovateľka mačiek Elena Kovaleva prichýlila v svojom dome mačiatko, o ktorom si myslela že je choré a potrebuje pomoc. Mačiatko nemalo srsť, len za ušami, na labkách a po čase sa chovateľka utvrdila v tom, že má doma bezsrstú mačku, takú, aká už bola objavená v Kanade. S mačičkou, ktorej dala meno Varia sa začala jej šľachtiteľská práca. Elena svojich „nahých“ zverencov začala prezentovať na výstavách. Postupne bola mačka Don sphynx uznaná ako nové plemeno mačiek. Od kanadskej sphynx, ktorá nesie gén bezsrstosti recesívny, sa líši dominantným génom gezsrstosti. Najskôr bola bezsrstá mačka prvýkrát oficiálne uznaná Svetovou federáciou mačiek (WCF) v roku 1997, Medzinárodnou asociáciou mačiek (TICA) v roku 2005 a od januára 2011 je už plne uznané plemeno Don sphynx aj svetovou organizáciou FIFE, ktorej sme členom aj my. Na Slovensko si táto kráska našla cestu pred ôsmimi rokmi.
Chovateľka pani Marta Nemlahová začala písať históriu šľachtenia mačky Don Sphynx na Slovensku. K nej sa pripojili ďalší chovatelia, ktorým sa podarilo importovať cudzie línie a dnes sa slovenskí chovatelia môžu pochváliť naozaj kvalitnými jedincami tohto plemena.
Don sphynx mačka nie je zaujímavá len pre svoju bezsrstosť, ale Vás upúta nádhernou svalnatou stavbou tela, ktorú môžete obdivovať bez „ochlpených“ prekážok, svaly sa pri pohybe vlnia pod pevnou kožou, ktorá pôsobí jemne, je príjemná na dotyk. Pripomína pokožku malého bábätka. Koža môže byť jemne ochlpená, pôsobiť ako jemný velúr, alebo broskyňa, chĺpky by však nemali presahovať viac ako 2 mm. Niektoré vzácne jedince majú kožu, ktorá sa prirovnáva ku gume, nemá žiadne chĺpky a keď ju chcete pohladiť, ruka sa vám „drhne“ ako po gume. Mňa najviac prekvapila hustota kože, ktorá sa ľahko nepoddá ani prepichnutiu injekčnou ihlou, čo zisťujeme hlavne pri vakcináciách. Má rýchlu schopnosť regenerácie po prípadných úrazoch. Koža je pevná, odolná, preto nie je dôvod sa obávať, že „holá“ mačka je pre jej kožu a bezsrstosť chúlostivá. Nevyžaduje si zvláštnu starostlivosť. Ako aj ľudská pokožka sa prirodzene mastí, tak aj koža don sphynxa. Kúpeľ v teplej vode ju zbaví prebytočnej mastnoty.
Povolené sú všetky farebné varianty, čo je zaujímavé pre budúcich chovateľov, každý si môže vybrať mačiatko takej farby, aká sa mu najviac páči, s kresbou, korytnačinové, dokonca s modrými očami. Pri párení rodičov s rôznym sfarbením, prípadne aj s kresbou je pôrod mačiatok pre chovateľa veľmi zaujímavý. Mačka má oproti človeku vyššiu telesnú teplotu, asi o 2,5 stupňa, preto keď sa k Vám prilepí, dokáže Vás zohriať ako výhrevná podložka. Je stredne veľká, zadné nohy má dlhšie ako predné. Pokojne sa na ne postaví a skúma okolie, alebo objavuje niečo nové. Keď vztýči svoje veľké uši a rozžiaria sa jej nádherné veľké mandľové oči, vtedy hovoríme že „vysiela“, asi „domov“. Je veľký pozorovateľ a prieskumník. Celý zjav tejto mačky pôsobí záhadne, preto sa jej pripisujú prirovnania k mimozemským bytostiam, na čo si prídu chovatelia, ktorí v svojich miláčikoch hľadajú tajomstvá, ktoré fungujú medzi nebom a zemou. Predným nohám hovoríme že sú to ruky, pretože ich má šikovné, dokáže uchopiť aj predmety ako pero, hygienické vatové tyčinky a manipulovať vie s nimi tak obratne, že máte pocit, že s trochou tréningu Vám namaľujú obraz, alebo vyčistia uši oni Vám. Majú dlhé prsty pospájané blanami, ktoré pôsobia skôr ako prsty opíc. Možno by sa im s nimi dobre plávalo, ale uprednostňujú tichú príjemnú kúpeľ.
Keď sa ma ľudia pýtajú, prečo sa im hovorí že sú inteligentné, rýchlo ma nenapadne čo povedať. Beriem to ako fakt. Ale pokúsim sa:
Sú čistotné, používajú toaletu (len nevedia spláchnuť), majú radi čisté prostredie, najlepšie voňavú posteľ, reagujú na meno a ak vás ľúbia, počúvajú na povely. Poznajú váš denný režim a kontrolujú rituály, aby ste na niečo nezabudli. Dámam „premiestnia“ kozmetiku, krásne ste aj bez šminiek, upravia účes, pretože tie zbytočné chlpy na vašej hlave si neviete pekne upraviť, gumičky do vlasov nie sú vaše, takže im ich radšej nechajte, lebo vlasy na vás majú radí rozpustené. Dokážu hubkou na riad poumývať podlahy, tak môžete ísť pokojne do práce, oni doupratujú. Keď ste sa vrátili z práce, s dobrým pocitom že ste im zarobili peniažky na konzervy, pekne vás privítajú pri dverách a očakávajú že si po práci odpočiniete, samozrejme pekne spolu vo vašej, už spoločnej posteli.
Rozmaznávajú vás, hlasno pradú, pohladkajú vás labkou po líci a ak si to zaslúžite, dajú vám aj pusu. Dokážu vás objať labkami okolo krku, položia si hlávku na vaše plece a tak vás dostanú do stavu absolútnej podriadenosti. Aportujú loptičku, pred psíkmi sa nezahanbia. Majú radi hračky, ale oveľa radšej využívajú na tréning k dokonalosti predmety z kuchyne, kúpeľne, zo skriniek.
S veľkou láskou vychovávajú svoje mačiatka, niektoré mamičky dovolia kocúrovi aj spoluúčasť pri pôrode, spoločná výchova detí je samozrejmosť. Všetko čo robíte sledujú s veľkým záujmom a otvorenými očami, vtedy získavate pocit že Vás „nahrávajú“ a vysielajú „domov“, tým vás nútia správať sa kultivovane a inteligentne. No a kto by toto dokázal? Predsa len inteligentný tvor. Preto aj správanie človeka k mačke musí byť na inteligentnej úrovni. Mačka veľmi rýchlo pochopí aká pravá je vaša láska k nej, či jej dáte všetko čo potrebuje, či sa staráte o jej bruško, čistý záchodík, či jej venujete svoj čas na hry, keď má zdravotné problémy postaráte sa o ňu. A keď je šťastná, je vám oddaná. Nie je falošná ako sa hovorí o mačke, ale ak je sklamaná z vášho prístupu k nej, je nešťastná, nervózna, dokonca môže ochorieť až na smrť. Mačku ako domáceho miláčika odporúčam každému, kto chce zažiť pekný pocit zo vzájomného porozumenia človeka a zvieraťa, ktorý sa nedá získať výcvikom, ale ak vás miluje, máte v nej oddaného spoločníka. Don sphynx je veľmi vnímavá mačka, tak ako dokáže byť aktívna pri hrách, vie byť aj pokojná a môže sa využívať na felinoterapiu.
Keďže sme ani netušili ako má kvalitný Don sphynx vyzerať, mohli sme si vyberať len podľa intuície a veriť, že keď si takúto mačičku prinesieme, vyrastie nám krásna „holá“ mačka. Lákalo nás skúsiť si odchovať vlastné mačiatka a tiež sme chceli obdivovať krásu pravej ruskej holej mačky. Aby jednej mačičke nebolo smutno, rozhodli sme sa zabezpečiť si chovné mačky rovno dve. Bolo to dobré rozhodnutie, pretože sme mali šťastie, zo sestričiek od chovateľky Júlie Balnovej z chovateľskej stanice Mia Witzi vyrástli krásne a zdravé mačky, vhodné do chovu. Kocúr Peter Pan pochádzal z Lotyšska, no na náš veľký žiaľ nám po zanechaní potomstva uhynul. Kocúrikovi Peterkovi som venovala príbeh *, ktorý si môžete prečítať na našej web. stránke. Asi na svoje detičky dozeral z mačacieho nebíčka, pretože z nich vyrástli mačiatka, ktoré získali prvé ocenenia ako víťazstvá v BIV (najlepšie zviera vo farbe) na medzinárodnej výstave mačiek v Banskej Bystrici (október 2010). Keď neskôr tieto mačiatka súťažili v otvorených triedach, najviac sa preslávil kocúr Car Peter Pan. Vyhral špeciálnu výstavu bezsrstých mačiek v Žiline (apríl 2011).
O ďalšie odchovy sa „postaral“ kocúr GIC Nabokov Ma Don A Maja z CZ od chovateľky Zuzany Buberovej, nádherný biely kocúr s rôznymi očami. Jeho prvé deti zožali veľký úspech v dňoch 3. a 4. 9. 2011 na medzinárodnej výstave mačiek v Žiline. V pekných priestoroch obchodného centra Mirage sa nám darilo. Dolce Vita získala tretí titul CACIB, stala sa tak interšampiónkou, Nabokov získal šiesty titul CAGCIB a získal titul Grand Inter Champion, Dária získala dva tituly CACIB a bola oba dni nominovaná do BIS. Na nedeľu sa pripravili naše malé holé detičky - Jonatán, Jerguš Lapin, Johana a Jesienka, vrh "J" súťažil v špeciálnej súťaži vrhov, kde získali pohár za druhé miesto v konkurencii 11. vrhov krásnych mačiatok. Porazili ich pekné britské mačiatka, ale neskôr, keďže získali aj NOM do BIS, si to s britskými mačiatkami vymenili a vyhrali BIS litter. Získali druhý pohár a keďže im to nestačilo, tak si počkali ešte na tretí pohár, ten im pomohli získať návštevníci výstavy, ich hlasmi o najkrajšiu mačičku výstavy získali ocenenie primátora mesta a riaditeľa obchodného centra Mirage. A to nás teší asi najviac, že si holé mačičky získavajú priazeň u dvojnožcov a sa páčia.
Na jeseň 2011 na medzinárodnej výstave mačiek v Banskej Bystrici mal veľký úspech náš kocúr Car Peter Pan, získal titul BIV, bol nominovaný do BIS a tam po prvý krát zvíťazil medzi dospelákmi a pripísal si ďalší CAGCIB za tilulom na GIC.
O rok neskôr (október 2012), tiež na MVM v Banskej Bystrici súťažil v kategórii mačiatok biely kocúr z vrhu „P“ Prokop a oba dni sa stal víťaz BIS. Prokop vyhral tento rok (apríl 2013) v kategórii junior špeciálnu súťaž holých mačiek na MVM v Žiline.
Keďže máme kvalitných kocúrov – Car Peter Pan a Prokop, rozhodli sme sa pohľadať k nim peknú mačaciu slečnu, aby sme mohli pokračovať v šľachtiteľskej práci a tešiť sa na nové odchovy. Nádejná slečna by mala pochádzať až z Novosibirska a už čoskoro by sa mohla chlapcom ukázať. Čas ukáže, či sme im vybrali vhodnú partnerku. No viac ako na kráse nám záleží docieliť pri nových kríženiach aby boli mačiatka zdravé, aby mali dobrú imunitu, aby sa u nich nevyskytli genetické poruchy a aby neboli ani ich prenášačmi.